Problemy z kręgosłupem mogą mieć osoby w każdym wieku, również dzieci. Jedną z dość częstych przypadłości u najmłodszych, jest skolioza. Jest to schorzenie, które może ujawniać się już u dzieci w wieku do 3 lat. Niektórzy mylnie twierdzą, że jest to boczne skrzywienie kręgosłupa, na lewą bądź prawą stronę. W tym materiale wyjaśnimy nieco na temat skoliozy u dzieci i jak sobie z nią radzić.

Czym jest skolioza? Najczęstsze przyczyny

Schorzenie kręgosłupa, czyli skolioza, to trójpłaszczyznowe skrzywienie – w płaszczyźnie czołowej, strzałkowej i poziomej. Kręgosłup chorego na skoliozę przyjmuje kształt litery S i najczęściej pojawia się w górnej bądź środkowej części pleców, rzadko w dolnej części, czyli odcinku lędźwiowym. Skoliozę u dzieci można podzielić na kilka rodzajów – w zależności od wieku dziecka, może to być skrzywienie: wczesnodziecięce, dziecięce oraz młodzieńcze (nabyte).

Skolioza to trójwymiarowa deformacja kręgosłupa, której główną przyczyną, są zaburzenia nerwowo-mięśniowe, wady wrodzone bądź nieznane pochodzenie.

Za najczęstsze przyczyny rozwoju tego niewygodnego schorzenia uznaje się również:

  • u noworodków – zbyt wczesne sadzanie dziecka na pupie, pionizacja dziecka,
  • noszenie dziecka tylko po jednej stronie,
  • układanie dziecka w łóżeczku tylko na jednym boku z głową obróconą na drugą stronę,
  • leżenie na jednym boku z dłonią podpierającą ten bok,
  • długotrwałe siedzenie przy komputerze lub siedzenie w asymetrycznej pozycji,
  • brak aktywności fizycznej (to również może przyczynić się do rozwoju otyłości).

Skrzywienie kręgosłupa może objawić się również poprzez zbyt szybki wzrost dziecka. Może być przy tym często mylona z bocznym skrzywieniem kręgosłupa. U dzieci za niepokojące objawy, które miałyby świadczyć o rozwoju skoliozy, uznaje się między innymi: podejrzane wcięcie w talii, łopatki i ramiona znajdujące się na różnych wysokościach, widoczny garb z jednej strony klatki piersiowej, czy też uwypuklenia lędźwiowe.

Czym objawia się skolioza, o czym warto pamiętać?

Jeżeli w odpowiednim momencie nie podejmiemy się leczenia skoliozy u dziecka, to – chyba nie trzeba tego bardziej tłumaczyć – może dojść do dużo poważniejszych objawów.

Nieleczona skolioza powoduje:

  • osłabienie i drętwienie kończyn dolnych,
  • utrata koordynacji mięśni nóg, prowadząca do problemów z chodzeniem,
  • trudności w oddychaniu,
  • problemy z sercem,
  • zmęczenie i osłabienie,
  • bóle w krzyżu.

W przypadku pojawienia się niepokojących objawów należy niezwłocznie przystąpić do leczenia. Leczenie skoliozy to niezwykle długi proces, który przebiega w sposób ciągły i planowy, najczęściej z wykorzystaniem specjalistycznego gorsetu usztywniającego. Dzięki fizjoterapii leczniczej można zmniejszyć lub usunąć deformację oraz zatrzymać postęp zniekształcenia.

Chociaż w obecnym momencie nie ma skutecznej metody na to, aby całkowicie zniwelować skoliozę, to bardzo dobrze wpływają na jej remisję odpowiednie ćwiczenia – zwłaszcza te, w których chodzi o jak najczęstsze skręty kręgosłupa. Pomocna w leczeniu tej przypadłości może być np. Joga, która pozwala stopniowo pozbyć się zniekształcenia oraz poprawia wentylację płuc.