Nie masz pomysłu na ponowne wykorzystanie resztek jedzenia, takich jak obierki? Jeżeli mieszkasz w domku jednorodzinnym i masz swoją działkę, możesz zdecydować się na założenie kompostownika. To doskonały sposób na ponowne wykorzystanie odpadów bio. W tym artykule powiemy sobie, w jaki sposób możesz samodzielnie zbudować i prowadzić przydomowy kompostownik. Odpowiemy sobie również na inne pytania związane z powyższym tematem.

Czym tak właściwie jest kompostownik?

To nic innego, jak miejsce, w którym można bezpiecznie składować odpady organiczne. Jest on świetną opcją dla osób posiadających ogródek lub taras, ponieważ umożliwia tworzenie czystej i przyjaznej dla środowiska gleby naturalnej.

Kompostownik może służyć jako domowa oczyszczalnia. Umożliwia korzystanie z resztek żywności i innych odpadów organicznych w celu tworzenia zdrowej gleby – bogatej w składniki odżywcze. To narzędzie dla każdego miłośnika przyrody, który chce mieć swój wkład w ochronę środowiska.

Dlaczego warto prowadzić własny kompostownik przy domu?

Kompostowanie jest świetnym sposobem na recykling odpadów organicznych i tworzenie naturalnego nawozu. To także doskonała okazja do poznania tego, jak przyroda wykorzystuje takie odpady. Ponadto prowadzenie własnego kompostownika sprawia, że przydomowe ogródki stają się zdrowe i zielone. To także doskonały sposób na poprawienie jakości gleby i odnowienie starzejących się lub zniszczonych upraw.

W jaki sposób zrobić kompostownik przydomowy?

Tworzenie kompostownika jest proste. Wystarczą odpowiednie narzędzia i materiały, takie jak:

  • palety drewniane,
  • gwoździe,
  • młotek,
  • szlifierka,
  • impregnat do drewna.

Najważniejsze to znaleźć właściwą lokalizację, aby zapewnić dobrą wentylację kompostowi. Następnie należy stworzyć odpowiednią konstrukcję. Może to być, np. skrzynia – można ją wykonać również ze zwykłych desek. Następnym krokiem będzie uszczelnienie całości, aby uniknąć przenikania wody i utrzymać odpowiedni poziom wilgotności. Na samym końcu należy uzupełnić kompostownik o materiał do kompostowania.

Co można wrzucać, a czego nie można do kompostownika?

Można wrzucać odpady organiczne, takie jak skoszona trawa, liście, korzenie i resztki warzyw. Należy jednak unikać śmieci plastikowych i metalowych oraz tych, które nie rozkładają się naturalnie. Ważne jest, aby kompostownik był dobrze wentylowany. Materiał użyty do kompostu należy obracać raz na kilka tygodni. Po kilku miesiącach powstanie wysokiej jakości kompost, który można wykorzystać np. do nawożenia drzewek owocowych – i nie tylko.