Szkolenie psa nie należy do łatwych czynności. Kiedy zabawa przychodzi z łatwością, aby zachęcić zwierzaka do nauki, trzeba już wesprzeć się smakołykami. Nauka podstawowych komend wymaga czasu i należy do niej podejść z odpowiednim przygotowaniem. Jeżeli więc nie wiesz, w jaki sposób wyszkolić swojego psa, to przeczytaj i sprawdź, co warto wziąć pod uwagę.

Dlaczego szkolimy naszych czworonożnych pupili?

Wiele osób decydujących się na własne zwierzątko domowe, a właściwie psa, wiedzą, że nauka podstawowych komend oraz takich czynności, jak wyprowadzanie na spacer, w celu załatwienia potrzeb fizjologicznych, jest czymś całkowicie normalnym. Niestety, są także osoby, które szkolenie psa mają za całkowicie zbyteczne i niepotrzebne. Najczęściej takie zjawisko widuje się na wsiach i prowincjach, gdzie zwierzęta panoszą się samopas po terenach mieszkalnych.

Psa szkolimy po to, aby zarówno nam, jak i jemu żyło się lepiej. Jeżeli prawidłowo do tego zabiegu podejdziemy – bez krzyków, złości i karcenia – zwierzak będzie widział w nas człowieka godnego zaufania. Będziemy dla niego Panem, za którym chce podążać.

Psy są bardzo ufne i przywiązują się do nas, jeżeli je karmimy, poświęcamy im wystarczająco uwagi. Naszą rolą zaś, jest sprawić, aby zwierzak czuł się przy nas bezpiecznie. Jesteśmy dla niego swego rodzaju przewodnikiem – w przypadku osób niewidomych role się odwracają i to pies jest przewodnikiem.

Szkolenie psa – od czego zacząć?

Psy chętnie uczą się nowych sztuczek i dużo rozumieją, oczywiście, gdy poświęci się im odpowiednią ilość czasu. Poza wiekiem zwierzaka – bo jak wiadomo, im wcześniej zaczniemy, tym lepiej – duże znaczenie ma również jego rasa. Niektóre rasy dają się szkolić bardziej, inne zaś są dużo oporniejsze. To samo tyczy się również kotów, bardziej wyniosłe i dostojne bowiem rasy, jak np. Mine Coon, do szkolenia podchodzą raczej obojętnie, albo dadzą się wyszkolić, albo nie. Psy natomiast mają to do siebie, że, z racji tego, że uważa je się za najlepszych przyjaciół ludzi, dadzą szkolić się za każdym razem – przy odpowiednim podejściu i wiedzy na temat szkolenia. O czym zatem warto pamiętać?

Warto pamiętać o kilku prostych zasadach, a mianowicie:

  • nie zaczynajmy szkolenia zbyt wcześnie – zanim podejmiemy się szkolenia, pozwólmy szczeniakowi dobrze zapoznać się z nowym miejscem, z mieszkańcami domu i z innymi zwierzętami, jeżeli oczywiście jakieś mamy,
  • nie trenujmy zbyt intensywnie – szkolenie psa wymaga czasu, najpierw jednak postarajmy się o to, aby zdobyć jego zaufanie. Zaczynajmy od niezobowiązujących sztuczek, jak np. podaj łapę, czy daj głos,
  • nauka przez zabawę – kiedy już zdobędziemy zaufanie czworonoga, będziemy mogli uczyć go kolejnych komend. Niech pies zobaczy, że można uczyć się również poprzez zabawę, pamiętajmy jednak, aby nie uczyć go wszystkiego naraz, nauka jednej sztuczki, może trwać od kilku tygodni, do nawet kilku miesięcy. Wszystko przyjdzie z czasem,
  • nie przesadzaj z nagrodami – przysmaczki to najlepsza nagroda, dla naszych pupili, jednak pamiętajmy o tym, aby z nimi nie przesadzać. Nauczmy psa, że nie zawsze otrzyma przekąskę, a np. pieszczotę lub rzucenie piłeczki. Takie działanie również zacieśnia więzy, uczy oraz bawi.

Warto szkolić naszych czworonogów, aby żyło im się lepiej z nami. Ćwiczenia powinny być tak długie, jak trzeba. Pamiętajmy jednak o tym, aby nie męczyć ani psa, ani siebie. Nie zniechęcajmy się, w razie drobnych porażek, czas spędzony z udomowionym zwierzakiem, to najlepszy czas pod słońcem.