Co to jest księga przychodów i rozchodów?

Zakładając działalność jednoosobową, właściciel spółek cywilnych czy partnerskich jest namierzany przez urząd z karbowy. Dlatego ważną rzeczą i obowiązkiem jest księga przychodów i rozchodów. Aby korzystać z tego sposobu rozliczania, warto wiedzieć o nim nieco więcej, ponieważ jest to bardzo odpowiedzialna czynność. KPiR służy do ewidencji księgowania wszystkich rozchodów i przychodów oraz inwestycji twojej działalności. Jest to dość prosty sposób rozliczania z urzędem skarbowym, w porównaniu do innych dostępnych form. W księdze przychodów i rozchodów powinniśmy notować następujące operacje: Po pierwsze wszelkie wydatki związane z prowadzeniem naszej firmy. Po drugie oczywiście wszelkie zakupy towarów, koszty prac rozwojowych oraz przychody działalności gospodarczej. Nie musisz w niej umieszczać żadnych kosztów operacji i inwestycji w czasie jej trwania. Dopiero po zakończeniu jej można ją spokojnie wpisać do księgi. Nie musimy też zamieszczać zaliczek.

Księga przychodów i rozchodów – Jakie warunki należy spełniać by móc ją prowadzić?

Najważniejszym warunkiem jest nasz przychód, a dokładniej nie może on przekraczać kwoty 1 200 000 euro. Jeśli nasz dochód przekroczy taką równowartość niemożliwe jest prowadzenie KPiR, wtedy należy prowadzić już pełną księgowość.

Księga przychodów i rozchodów – Kiedy nie musisz jej prowadzić?

Są również zwolnienia od prowadzenia takiej formy rozliczania, przez między nnymi stan zdrowia lub wiek osoby, która prowadzi firmę lub po prostu rodzaj prowadzonej działalności. Na wniosek podatnika, złożony w urzędzie skarbowym, że nie może lub nie chce prowadzić KPiR na miesiąc przed okresem, w którym już nie chcemy prowadzić księgi przychodów i rozchodów.

Księga przychodów i rozchodów – jak zacząć?

Księga ta powinna być założona albo od początku nowego roku – czyli 1 stycznia, lub od momentu wystartowania naszej działalności gospodarczej. Należy o tym poinformować odpowiedniego naczelnika w urzędzie skarbowym w ciągu kilkunastu dni od momentu założenia tej formy ewidencji księgowej. W przypadku spółek jak na przykład spółka jawna, cywilna czy partnerska, każdy ze wspólników musi koniecznie zgłosić prowadzenie KPiR.

Księga Przychodów i Rozchodów – jakie są jej formy?

Do wybory podatnik ma dwie formy księgowości. jest to forma tradycyjna, która jest w formie papierowej i polega na tym, aby uzupełniać odpowiednie kolumny, w których są dane takie jak liczba kolejnych wpisów do księgi, numer faktury, data przychodu lub wydatku rodzaje transakcji i wiele innych. Łącznie kolumn do wypełnienia jest około siedemnastu.

Drugą formą jest forma elektroniczna, która jest podobnie prowadzona jak tradycyjna, jednak aby mogła funkcjonować, należy spełnić kryteria. Jednym z nich jest aby przechowywać dane na dysku lub innych nośnikach w przypadku zniszczenia lub przypadkowego usunięcia, oraz zezwolenie na wgląd specjalnego programu w treści wpisywanych, zgodnie z podanym wzorem.

Księgi przychodów i rozchodów pomagają w prawidłowej dokumentacji oraz w tym, aby orientować się jakie są przychody firmy, jakie wydatki i jakie rozchody. Oczywiście głównym celem prowadzenia ksiąg ewidencyjnych jest rozliczenie z urzędem skarbowym